Inspekcja przedprodukcyjna

kontrola jakosci towarów w Chinach, inspekcja przedprodukcyjna

Inspekcja przedprodukcyjna, znana również jako przedprodukcyjna kontrola jakości czy wstępna kontrola przedprodukcyjna, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadzana jest przed rozpoczęciem produkcji. Zwykle po otrzymaniu surowców, gdy fabryka jest gotowa do rozpoczęcia produkcji. Na potrzeby tej inspekcji, sprawdzane są przede wszystkim komponenty i materiały, aby mieć pewność, że pasują do wymagań importera. Niemniej jednak, inspekcja przedprodukcyjna, może obejmować również inne obszary. Główne z nich to:

  • Sprawdzenie, czy surowce odpowiadają jakości określonej w kontrakcie
  • Sprawdzenie prototypu produktu lub złotej próbki
  • Upewnienie się, że fabryka jest gotowa do masowej produkcji

Inspekcja przedprodukcyjna, jest najrzadziej stosowana spośród 4 głównych typów kontroli jakości przy produkcji większości towarów konsumenckich. Jednak, w przypadku towarów przemysłowych i produktów wysoce niestandardowych, na pierwszym etapie realizacji zamówienia, zaleca się jej obligatoryjne przeprowadzenie.

Kiedy przeprowadzić przedprodukcyjną kontrolę jakości?

Czas inspekcji przedprodukcyjnej, zależy przede wszystkim od tego, co importer chce, aby inspektor sprawdził w fabryce. A to z kolei wymaga od importera znajomości budowy i procesu produkcyjnego zamawianego towaru. Dostawcy często składają wygórowane obietnice nabywcy, a ostatecznie nie dotrzymują słowa względem czynników, które mogą mieć wpływ na cenę, jakość i czas realizacji. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest, gdy kupujący osobiście odwiedza fabrykę lub oddelegowuje to wykwalifikowanemu inspektorowi, w celu sprawdzenia, między innymi komponentów i materiałów dla zamawianego produktu. Dzięki temu można wystarczająco wcześnie wychwycić potencjalne problemy związane z jakością i zapobiec opóźnieniom w późniejszych etapach produkcji masowej. Poniżej prezentujemy schemat, przedstawiający kluczowe etapy, które należy mieć na uwadze jeśli planuje się przeprowadzić inspekcję przedprodukcyjną.

Możliwie, jak najwcześniejsza wizytacja fabryki przez inspektora, jest również sposobem na zapewnienie niezwłocznego rozpoczęcia produkcji. Podczas produkcji w chińskich fabrykach często spotykane jest zjawisko priorytetyzacji zamówień. Oznacza to, że fabryka z pewnych względów szybciej rozpoczyna produkcję jednych zamówień, opóźniając pozostałe. Jeśli fabryka chce dać pierwszeństwo innemu zamówieniu, sam fakt, że monitoruje się postęp własnego zamówienia, może sprawić, że dostawca również potraktuje je z większym priorytetem.

import z chin, kontrola jakości towarów w Chinach, inspekcja przedprodukcyjna, sprawdzenie materiałów i komponentów

Co jest sprawdzane podczas inspekcji przedprodukcyjnej?

Przeprowadzenie inspekcji przedprodukcyjnej wymaga od importera nie tylko znajomości budowy produktu, ale również procesu produkcyjnego. Zamawiający powinien wiedzieć z jakich surowców, materiałów czy komponentów wytworzony powinien zostać wybrany produkt oraz powinien znać ich właściwe parametry. Importer powinien jasno określić, na co inspektor musi zwrócić uwagę. Poniżej przedstawiamy, co może być obiektem inspekcji przedprodukcyjnej.

#1 Surowce

Surowce w zależności od ich właściwości i zastosowania mogą wymagać kontroli wyrywkowej lub 100% kontroli. Kontrola surowców może obejmować kontrolę wizualną, kontrolę wymiarów, badanie właściwości fizycznych, składu chemicznego itp. Niektóre surowce wymagające wysokich opłat transportowych, o ile nie wchodzą tu w grę badania laboratoryjne, są sprawdzane, jeszcze w zakładzie produkcyjnym, w jakim zaopatruje się fabryka. Inne natomiast są kontrolowane w fabryce importera zaraz po ich otrzymaniu. Jeśli inspekcja lub testy laboratoryjne wykażą odpowiednią jakość, surowce są wysyłane do magazynu producenta lub odpowiednio na linie montażowe.

#2 Materiały i komponenty

Fabryki często używają najtańszych materiałów dostępnych na lokalnym rynku i nie zawsze są świadome ograniczeń w kraju importera. Aby uniknąć ryzyka, inspektor może pobrać kilka losowych próbek i wysłać je do laboratorium badawczego. Podczas inspekcji w fabryce możliwa jest weryfikacja cech wizualnych, takich jak kolor, rozmiar, waga itp.

#3 Prototyp

Wysłanie próbek dużych gabarytów, jak na przykład mebli jest dość drogie. Dlatego też czasem warto dokonać kontroli przedprodukcyjnej w fabryce, aby inspektor sprawdził próbki i przesłał zdjęcia. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze, zyskując informacje na temat jakości, jako punkt odniesienia do produkcji masowej.

#4 Zdolność wytwarzania produktu

Czasami importer nie może zobaczyć ,,idealnej, złotej próbki”, dopóki fabryka nie zamówi odpowiednich materiałów i nie rozpocznie masowej produkcji. Dlatego też, w tym przypadku inspektor może sprawdzić, czy fabryka jest w stanie wytwarzać produkty zgodne ze specyfikacjami

#5 Procesy produkcji masowej

Importer może mieć pewne wymagania dotyczące sposobu produkcji. Dlatego też na prośbę importera, inspektor może sprawdzić, czy są one prawidłowo realizowane.

Dlaczego warto przeprowadzić przedprodukcyjną kontrolę jakości?

Kontrola przedprodukcyjna może pomóc importerowi zweryfikować jakość materiałów i komponentów, które zostaną użyte do produkcji towarów. Pomoże również zweryfikować, czy produkcja rozpocznie się zgodnie z harmonogramem. Przedprodukcyjną kontrolę jakości powinno przeprowadzić się, jeśli:

  • Pracuje się z nowym dostawcą
  • Ma się duży kontrakt i krytyczne terminy dostaw
  • Istnieje obawa, że dostawca może ,,iść na skróty’’, używając tańszych materiałów

Przedprodukcyjna kontrola jakości może również pomóc w zweryfikowaniu, czy dostawca jest na dobrej drodze do przestrzegania uzgodnionego harmonogramu produkcji i przestrzegania krytycznych wymagań jakościowych. Dodatkowo pomaga wyeliminować luki komunikacyjne między importerem a eksporterem.

Jakie korzyści dla importerów niesie inspekcja przedprodukcyjna?

Ogólnie rzecz biorąc, inspekcja przedprodukcyjna zapewnia dobry początek produkcji i pomaga ją utrzymać na zadawalającym poziomie. Doskonale sprawdza się również jako faza próbna, upewniając się, że próbki i materiały są zgodne ze specyfikacjami produktu. Korzyści mogą być następujące:

#1 Obniżenie kosztów sprowadzenia próbek

Podróż do i z Chin nie zawsze jest możliwa, a wysyłka próbek do kraju importera może być kosztowna. Aby temu zaradzić, warto wysłać próbki do firmy wyspecjalizowanej w kontroli jakości, wewnątrz Chin, która można je sprawdzić i przeanalizować pod kątem specyfikacji. Warto w tym miejscu zapewnić inspektorowi szczegółowe specyfikacje produktu, aby uzyskać możliwie dokładną ocenę jakości.

#2 Sprawdzenie materiałów i komponentów

Fabryki często wybierają tańsze materiały dostępne na lokalnym rynku, starając się możliwie obniżyć koszty produkcji towarów. Aby temu zapobiec, kupujący może poprosić inspektora o wybranie kilku losowych próbek, aby ten, przekazał je do badań laboratoryjnych.

#3 Upewnienie się, że fabryka rozumie wytyczne instrukcji montażu

Czasami importerzy mogą wymagać, aby ich produkt był zmontowany lub zapakowany w określony sposób. Na przykład tapicerka na siedzenie musi być prawidłowo zszyta, aby dobrze przylegała do podstawy. Zbyt luźne lub ciasne szycie tapicerki wymusi opóźnienia w zakończeniu produkcji całego fotela spowodowane potrzebą przerobienia produktu. Inspekcja przedprodukcyjna, może zapobiec wystąpieniu tego typu problemu.

#4 Zapewnienie, że fabryka w pełni rozumie ustalone specyfikacjie produktu

Tu też warto, wystarczająco wcześnie upewnić się, że fabryka otrzymała wszystkie specyfikacje dla produktu, przed rozpoczęciem procesu produkcji. Żadna fabryka nie chce mieć do czynienia z importerem, który wprowadza zmiany w trakcie produkcji. Najlepiej jest dostarczyć inspektorowi fizyczną próbkę, którą przekaże fabryce dla głównego procesu produkcji. Dostępna próbka powinna zapewnić, że materiały jej wykonania, tekstura, kolor, rozmiar, waga i inne cechy będą pasować do gotowych produktów.

#5 Terminowe rozpoczęcie produkcji

Inspekcja przedprodukcyjna powinna zapewnić, sprawny start produkcji. Zawsze jednak warto mieć też przygotowany plan B, w razie ewentualnych uchybień powstałych podczas produkcji masowej. Tym samym, należy upewnić się, że działania naprawcze są uwzględnione, zaplanowane i zrozumiane dla dostawcy. Pozwoli to zminimalizować dodatkowy czas potrzebny na naprawę niedociągnięć.

#6 Zasygnalizowanie ostrzeżenie dla dostawcy

Inspekcja przedprodukcyjna jest sygnałem dla dostawcy, że ma do czynienia ze świadomym importerem, który wie jak najlepiej zabezpieczyć swoje zamówienie poprzez kontrole jakości na wszystkich możliwych etapach produkcji. Począwszy już od pierwszego kontaktu z fabryką i weryfikację jej zasobów niezbędnych do wytworzenia oczekiwanego produktu.

Jakie są ograniczenia dla kontroli przedprodukcyjnej?

Kontrola przed produkcją, mimo że pozwala sprawdzić komponenty i materiały, które mają być użyte do produkcji, to nie zapewnia o wysokiej jakości finalnego produktu. Dzieje się tak, ponieważ o jakości finalnego produktu decyduje również jakość produkcji, zwłaszcza w sytuacji, gdy dużo jest operacji ręcznych. Dlatego, aby upewnić się o średniej jakości całego zamówienia należy wykonać równieć przedwysyłkową kontrolę jakości.

W niektórych przypadkach nieuczciwa fabryka rozpoczyna krótki cykl produkcyjny, aby wzbudzić wiarygodność względem swojego klienta, a resztę produkcji zleca swoim podwykonawcom w innym, zewnętrznym warsztacie. Dlatego też, jeśli chce się mieć pewność, że fabryka produkuje towar u siebie, warto przeprowadzić dodatkową inspekcję podczas produkcji, czy nawet monitoring produkcji.

Jeśli potrzebujesz skontrolować materiały i komponenty, jakich fabryka zamierza użyć dla Twojego zamówienia, zminimalizować koszty wysyłki i skontrolować próbkę towaru na miejscu w Chinach, czy sprawdzić procesy produkcyjne w wybranej fabryce, skontaktuj się z nami. Nasz inspektor dokona profesjonalnej inspekcji przedprodukcyjnej. Tym samym pojedzie do fabryki i sprawdzi surowce, prototypy i/lub półprodukty. Zrobi zdjęcia i wyda niezależny raport dla Twoich referencji.