AQL czyli kontrola jakości towaru w Chinach od podszewki

kontrola jakości aql

Kontrola jakości towaru w Chinach jest kluczowym elementem zabezpieczającym w łańcuchu dostaw. Ilość próbek wybieranych do kontroli zazwyczaj ustala się na podstawie standardu AQL. To dzięki temu importer posiada rzetelne informacje, na podstawie których może stwierdzić czy akceptuje daną partię towaru. W niniejszym wpisie przedstawiamy najlepszą praktykę pobierania próbek podczas inspekcji przedwysyłkowej w procesie importu z Chin. Wierzymy że warto, przybliżyć ją każdemu importerowi.

Standardy AQL

Branża kontroli jakości proponuje dla celów inspekcji towaru – standard AQL Sampling.

Źródło AQL znajduje się w standardach branży kontroli jakości, które z kolei wywodzą się z:

  • American National Standards institiute (ANSI), czyli instytucji ustalającej normy techniczne;
  • American Society of Quality (ASQ) –  instytucji zapewniającej specjalistyczną wiedzę, w tym profesjonalne narzędzia i rozwiązania, w celu rozwijania produktów i usług.

AQL jest to skrót od Acceptable Quality Limit (z ang. Dopuszczalny Limit Jakości). Bywa, że stosuje się nazwę zamienną – Acceptable Quality Level (z ang. Dopuszczalny Poziom Jakości). Standard ten dla celów inspekcji, wyznacza wielkość próby poddanej inspekcji oraz najwyższą liczbę defektów dozwolonych w określonym stosunku do ilości sprawdzanego towaru. Jeśli wykryta ilość defektów przekracza wyznaczone AQL, zamówienie nie zdaje testu kontroli jakości. W przypadku, gdy inspekcja nie przejdzie testu jakości, importer może zdecydować się nie wysyłać wyprodukowanej partii produktów. W zamian natomiast, może poprosić dostawcę o przepracowanie wyprodukowanej partii, w celu usunięcia defektów, lub o zapewnienie nowej partii produktów. Oczywiście wszelkie ustalenia takie jak np. kontrola jakości towaru w Chinach powinny być wcześniej doprecyzowane w kontrakcie handlowym podpisanym z Chińskim dostawcą.

 

Każdy raport z inspekcji towaru, jaki otrzymuje importer, powinien zawierać część poświęconą AQL.

Cel inspekcji próbek produktu, czyli dlaczego w niektórych przypadkach lepiej jest sprawdzić próbę niż 100% towaru

Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto sprawdzać jedynie pewien zakres próby produktu, a nie całe zamówienie w 100%:

1. Inspekcja 100% produkcji jest:

– kosztowna,

– czasochłonna.

 

2. Podczas gdy, inspekcja próbek produktu:

– oszczędza pieniądze,

– oszczędza czas,

– zapewnia dokładny wgląd w wyprodukowany towar.

 

3. W ten sposób, inspektor jest zdolny:

-przeprowadzić inwentaryzację,

-wybrać próbki z danej partii,

-sprawdzić jednostki w próbie,

-zgłosić statystycznie istotne wyniki inspekcji.

Porada: pobrane próbki, warto porównać ze złotą próbką o której można przeczytać tutaj. Jeśli tylko taka, została wcześniej wyprodukowana i zaakceptowana przez importera.

Skład tabeli AQL – charakterystyka

Pierwsza część tabeli AQL zawiera wytyczne dotyczące wielkości zamówionej partii towaru (lot size), ogólnego poziomu kontroli (General Inspection Level) oraz szczególnego poziomu kontroli (Special Inspection Level).

aql Table 1, tabele all, kontrola jakości towarów w chinach

Druga część tabeli AQL zawiera litery kodu wielkości próbki (sample size, letter code), wielkości próbek (sample size), dopuszczalne poziomy jakości (Acceptable Quality Levels), akceptowane maksimum (Accepted Maximum) oraz odrzucane minimum (Rejected Minimum).

aql Table 1, tabele all, kontrola jakości towarów w chinach

Objaśnienie stosowania tabeli AQL – PRZYKŁAD

Wyznaczanie wielkości próbki

Poniżej wyjaśniamy jak posługiwać się standardem AQL, i jak używać tabeli AQL w celu poboru próbek i inspekcji towaru. Aby zdeterminować wielkość próby produktów do pobrania – dla przykładu użyjemy fotele biurowe, które planujemy poddać inspekcji przedwysyłkowej. Zakładamy, że całkowite zamówienie wynosi 460 sztuk produktu. Chcemy więc wiedzieć ile sztuk, tego produktu należy poddać inspekcji. Zatem najpierw patrzymy na poniższą tabelę, i szukamy w którym przedziale znajduje się nasze 460 sztuk foteli.

aql Table 1, tabele all, kontrola jakości towarów w chinach

W powyższej tabeli będzie to przedział od 281 do 500 sztuk produktu (kolumna: lot size). Po prawej, możemy zobaczyć kolumnę: 3 Ogólne Poziomy Kontroli (General Inspection Levels – w skrócie: GI, GII, GII). Pozostała część tabeli AQL prezentuje 3 Specjalne Poziomy Kontroli (Special Inspection Levels). Zostajemy jednak na ogólnym poziomie kontroli, które są powszechniejsze w użyciu, aniżeli Specjalne Poziomy Kontroli.

 

Zatem, dla naszego przykładu, wybieramy spośród:
GI -> wskazuje kod wielkości próbki F
GII -> wskazuje kod wielkości próbki H
GIII -> wskazuje kod wielkości próbki J

 

Uwaga: Jeśli chce się wyznaczyć stosunkowo duży zakres inspekcji, ale jednocześnie liczy się z budżetem, wówczas wybiera się kontrolę na poziomie GII. Tym samym w naszym przykładzie będzie to wielkość próby oznaczona literą H.

Wyznaczanie maksymalnej liczby dopuszczalnych defektów

aql Table 1, tabele all, kontrola jakości towarów w chinach

Teraz należy przejść do drugiej części tabeli AQL. W pierwszej kolumnie od lewej (Sample Size, Code Letter) szukamy na liście litery kodu, którą wcześniej ustaliliśmy. Dla naszej wielkości próby, w omawianym przykładzie to jest litera H. Sprawdzamy zatem wielkość jaka jest przypisana do tej litery – w przykładzie obok H znajduje się liczba 50. Liczba ta oznacza 50 sztuk produktu, które powinny zostać poddane inspekcji spośród 460 wszystkich wyprodukowanych sztuk produktów. 50 sztuk foteli biurowych powinno zostać wybranych losowo. Więc, jeśli gotowe fotele są pakowane w kartony – należy pobrać losowo próbki z wielu kartonów (pobierając je z przodu, tyłu, dołu i góry magazynowanego stoku). W przeciwnym razie wyniki inspekcji mogą zostać wypaczone.

AQL

Ostatni krok w korzystaniu z tabeli AQL, polega na określeniu maksymalnej liczby defektów, które informują o zdanej lub niezdanej jakości wyprodukowanego towaru. W tym celu patrzymy na drugą część tabeli AQL. Należy zwrócić uwagę, że na górze wykres prezentuje rząd akceptowalnych poziomów jakości w stosunku procentowym. Kontrola jakości, zasadniczo wykorzystuje trzy poziomy kontroli w zakresie określenia wad produktu:

  • Wada krytyczna to zazwyczaj taka, która stwarza zagrożenie dla konsumentów. Najczęstszym wyborem, jest użycie AQL równego zero (przykład zapisu: 0.0)
  • Wada istotna to taka, która wpływa na funkcjonalność produktu lub w inny sposób może spowodować zwrot od klienta. Rekomenduje się użyć AQL 2.5 lub 4.0.
  • Wada drobna zwykle nie wpływa na działanie produktu i prawdopodobnie nie będzie skutkowała zwrotem lub reklamacją klienta. Najczęściej rekomenduje się bardziej łagodne AQL 4.0 lub 6.5 dla drobnych defektów.

Zatem, mamy próbę wielkości 50 sztuk foteli, i chcemy określić liczbę defektów krytycznych, głównych i mniejszych, na które możemy zezwolić, dla wyprodukowanego towaru. Maksymalne dopuszczalne wady dla poszczególnych zakresów kontroli jakości kształtują się następująco:

 

Wady krytyczne:

Jak wyjaśnialiśmy już powyżej, dla defektów krytycznych najczęściej spotykany jest AQL równy zero. Zatem, jeśli odkryje się chociaż jedną krytyczną wadę produktu – inspekcja zakończy się niepowodzeniem.

 

Wady istotne:

AQL: 2.5 jest powszechnie stosowaną normą w przypadku poważnych wad podczas kontroli produktów konsumenckich.

 

Wady drobne:

AQL: 4.0 jest powszechnie stosowany w przypadku drobnych defektów podczas kontroli produktów konsumenckich.

Wady istotne

Na wykresie ALQ należy znaleźć literę wyznaczoną w poprzednim kroku (H) oraz odpowiadającą jej ilość próbek, czyli w naszym przypadku 50 sztuk. Teraz szukamy AQL 2.5 – wspólnego standardu stosowanego w przypadku poważnych wad podczas kontroli produktów konsumenckich. Wtedy zobaczymy 2 liczby, gdy wiersz rozmiaru próbki i kolumna AQL spotkają się na środku, tj. 3 i 4.

aql Table 2, tabele aql, kontrola jakości towarów w chinach

Zielona liczba 3 po lewej – pokazuje maksymalną dopuszczalną liczbę defektów, które spowodują, że kontrola jakości dla ustalonej wielkości próby zakończy się powodzeniem. Natomiast czerwona liczba 4 po prawej – pokazuje minimalną liczbę defektów, które spowodują niepowodzenie kontroli jakości dla ustalonej wielkości próby. Zatem, jeśli inspektor wykryje więcej niż 3 istotne wady w próbie 50 foteli biurowych, tj. co najmniej 4 sztuki – towar nie przechodzi kontroli jakość.

Wady drobne

AQL: 4.0 jest powszechnie stosowany w przypadku drobnych defektów podczas kontroli produktów konsumenckich. Patrzymy jeszcze raz na wykres AQL i szukamy próby wielkości 50 sztuk. Następnie szukamy AQL 4.0, który jest powszechnie używany do wykrywania drobnych defektów podczas kontroli produktów konsumenckich.

aql Table 2, tabele aql, kontrola jakości towarów w chinach

Zielona liczba 5 po lewej – wyznacza maksymalną liczbę akceptowalnych wad, które spowodują pozytywne przejście kontroli jakości dla ustalonej wielkości próby. Czerwona liczba 6 po prawej – wyznacza minimalną liczbę wykrytych wad, które spowodują niepowodzenie kontroli jakości dla ustalonej wielkości próby. Zatem, jeśli podczas kontroli jakości, inspektor wykryje więcej niż 5 drobnych wad w próbie 50 sztuk, tj. co najmniej 6 – kontrola jakości towarów nie przechodzi inspekcji.

Oto jak może wyglądać wynik AQL w rzeczywistym raporcie z inspekcji.

aql Table 2, tabele aql, RAPORT Z KONTROLI TOWARÓW

Jest jeszcze kilka istotnych punktów, które należy wziąć pod uwagę:

  • Nie można ustalić dopuszczalnych limitów jakości dla celów inspekcji, które nie wykorzystują pobierania próbek wg. AQL. AQL zależy od pewnego statystycznego doboru próby. Bez tego nie można zastosować AQL.
  • Importer jest stroną, która określa AQL. Niezależny inspektor może zalecić poziomy AQL czyli przykładowo: 0,0; 2,5 i 4,0 – na podstawie własnego doświadczenia. Ale to importer ma zawsze własne oczekiwania co do jakości. Dlatego też AQL powinno być wyznaczane przez importera.
  • Importer dokonuje ostatecznego zgłoszenia PASS/FAIL. To importer zazwyczaj ma decydujący głos w kwestii akceptacji zamówionego towaru. Raport z inspekcji może wykazać, że zamówienie nie przeszło kontroli. Niemniej, importer może uznać, że AQL było zbyt surowo wyznaczone, i dać dostawcy zgodę na wysyłkę towarów mimo wszystko. I na odwrót – importer może uznać, że kryteria kontroli były jednak zbyt łagodne i poprosić dostawcę o wstrzymanie zamówienia dla celów przeróbki. Wszystko zależy od indywidualnego apetytu importera na ryzyko i tolerancję na kwestie jakościowe.

Chcesz sprawdzić jakoś towarów w Chinach?

Skontaktuj się z nami: +48 501 318 431 lub info@tisco-import.com

Chcesz sprawdzić jakość towarów w Chinach?

Skontaktuj się z nami: +48 501 318 431 lub info@tisco-import.com

PODOBA CI SIĘ TEN ARTUKUŁ? UDOSTĘPNIJ!