Przedłużenie ochrony znaku towarowego w Chinach

Przedłużenie ochrony znaku towarowego w Chinach, znak towarowy, ochrona marki w Chinach

W Chinach prawo ochronne na znak towarowy udzielane jest na okres 10 lat od daty rejestracji. Aby po upływie tego czasu zachować ochronę na kolejne lata na terenie Chin niezbędne jest przedłużenie ochrony znaku towarowego. Do tego celu należy wyznaczyć pełnomocnika, który w imieniu polskiej firmy dokona procedury w chińskim biurze znaków towarowych (CTMO). W Chinach postępowanie w sprawie znaków towarowych mogą wszczynać jedynie podmioty chińskie. Dlatego dla polskich firm niezbędne będzie wsparcie lokalnej firmy, takiej jak TISCO.

Kiedy rozpocząć przedłużenie ochrony znaku towarowego w Chinach?

Przedłużenie ochrony znaku towarowego w Chinach można rozpocząć najwcześniej 12 miesięcy przed datą wygaśnięcia prawa ochrony. Warto mieć na uwadze, ze z przedłużeniem ochrony nie należy zwlekać do ostatniego dnia. Zalecamy rozpocząć działania nie później niż 3 miesiące przed datą wygaśnięcia prawa ochrony, gdyż procedura przedłużenia ochrony zazwyczaj zajmuje od jednego do dwóch miesięcy.

Co w sytuacji, gdy data wygaśnięcia już minęła? Chińskie prawo przewiduje sześciomiesięczny okres karencji dla znaków towarowych. Oznacza to, że odnowienie ochrony znaku towarowego możliwe jest jeszcze do 6 miesięcy od daty jego wygaśnięcia. Wiąże się to natomiast ze znacznie wyższymi kosztami. Jeśli właściciel znaku nie rozpocznie procedury przedłużania ochrony nawet po upływie 6 miesięcy od daty wygaśnięcia, wówczas nieodwracalnie traci on prawo do ochrony znaku.

Jakie dokumenty są potrzebne?

W celu złożenia wniosku o przedłużenie ochrony znaku towarowego w Chinach, należy nam dostarczyć:

  • kopię paszportu w przypadku osób prywatnych będącymi właścicielami znaku lub kopię dokumentów potwierdzających działalność gospodarczą (np. wpis do KRS lub CIDG) w sytuacji, gdy właścicielem znaku jest firma. Należy pamiętać, że dokumenty powinny być przetłumaczone na język angielski;
  • kopię dowodu rejestracji znaku towarowego (certyfikat);
  • POA czyli pełnomocnictwo w celu upoważnienia nas do złożenia wniosku o przedłużenie ochrony w Chinach w imieniu właściciela znaku.

Zabezpieczenie przed utratą praw do znaku towarowego na terenie Chin

Ponieważ znaki towarowe uzyskują ochronę na okres 10 lat, procedurę przedłużenia ochrony wykonuje się stosunkowo rzadko. Strategia ochrony własności intelektualnej w Chinach powinna przewidywać więc konsekwentny monitoring w zakresie daty rejestracji i kolejnych 10-letnich okresów ochrony. Co więcej, w Chinach prawo do ochrony znaku towarowego można stracić nie tylko w skutek wygaśnięcia i nieprzedłużenia ochrony. Strona trzecia w każdym momencie może wystąpić o unieważnienie znaku konkurencji. Jeśli obecny właściciel nie będzie w stanie udowodnić, że używał znaku na terenie Chin w przeciągu ostatnich 3 lat utraci on prawo do tego znaku. Aby zapobiec więc utracie praw ochrony do znaku towarowego w Chinach należy nie tylko monitorować okresy ochrony. Kluczowe jest również, aby regularnie przygotowywać właściwe materiały dowodowe na aktywne używanie znaku na terenie Chin. W Chinach co roku rejestruje się coraz więcej znaków towarowych. Wzrasta również ilość indywidualnych aplikacji o unieważnienie znaków konkurencji, które uniemożliwiają rejestrację nowym podmiotom. Dlatego bardzo ważne jest, aby cały czas być prawidłowo zabezpieczonym i przygotowanym na ewentualne postępowanie dowodowe.

Poza rejestracją i przedłużeniem ochrony znaku towarowego oferujemy również wsparcie w monitoringu okresów ochrony jak i w regularnym przygotowywaniu dowodów używania znaku. Poprawnie przygotowane dowody, w razie ewentualnego wniosku strony trzeciej o unieważnienie, będą podstawą dla Chińskiej administracji do utrzymania ochrony znaku.

Chcesz przedłużyć ochronę znaku towarowego w Chinach?

Skontaktuj się z nami: +48 501 318 431 lub info@tisco-import.com

Chcesz przedłużyć ochronę znaku towarowego w Chinach?

Skontaktuj się z nami: +48 501 318 431 lub info@tisco-import.com

PODOBA CI SIĘ TEN ARTUKUŁ? UDOSTĘPNIJ!