Wyszukiwanie właściwych produktów i oferujących ich dostawców w Chinach jest kluczowe dla powodzenia importu. Głównym powodem niepowodzeń wielu małych firm w procesie importu z Chin jest kontakt z przypadkowym dostawcą Alibaba, odwołanie się do produktu wymienionego w katalogu dostawcy i określenie „dobrej jakości” jako jedynego wymogu.
Tu też zaczynają się problemy. Nie ma uniwersalnej definicji tego, czym naprawdę jest dobra jakość. Nigdy też nie wygra się sprawy sądowej w Chinach (zakładając, że można sobie na to pozwolić), ponieważ dostawca nie dostarczył produktów zgodnych z niejasną definicją „dobrej jakości”. Zamiast tego należy dostarczyć dostawcy specyfikację produktu. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego potrzebna jest specyfikacja produktu, co powinna zawierać i co może się stać, jeśli specyfikacja nie zostanie zapewniona.
Jak działają chińscy producenci
Czy wyszukując produkt w Chinach, nie byłoby łatwiej po prostu odnieść się do linku produktu z platformy Alibaba? W końcu to tam wystawiają się dostawcy i to oni są producentem, dlatego powinni wiedzieć, jakiej jakości produktu wymaga kupujący. Tak to działa, jeśli kupuje się produkty od hurtownika lub producenta w USA lub Europie. Jednak Chiny są inne.
Chińscy producenci są przyzwyczajeni do wytwarzania produktów zgodnie ze specyfikacjami kupującego. Nazywa się to również „produkcją na zamówienie”. Ogólnie rzecz biorąc, chińscy producenci nie mają ścisłych wewnętrznych wytycznych, które zapewniają, że produkt spełnia określoną jakość. W praktyce oznacza to, że jedna partia produktów może się zupełnie różnić od drugiej. Po prostu dlatego, że kupujący ma określić materiały, komponenty i wymagania jakościowe. Chiński producent działa jak skrzynka narzędziowa – zapewnia siłę roboczą, maszyny i wiedzę produkcyjną. Wystarczy powiedzieć, co mają zrobić.
Czy nie byłoby o wiele łatwiej przeskoczyć do dobrej części i po prostu kupić gotowe produkty z magazynu dostawcy? Cóż, jeśli sprzedaje się w Europie, Stanach Zjednoczonych czy Australii, kupowanie „z półki” często nie jest opcją. Produkty, które są dostępne od ręki w Chinach, zazwyczaj są produkowane na krajowy rynek chiński. Takie produkty nie są zgodne z rygorystycznymi normami bezpieczeństwa produktów na wymienionych rynkach. Importowanie elektroniki, zabawek lub tekstyliów (oraz szerokiej gamy innych produktów podlegających regulacjom), które są produkowane na krajowy rynek chiński, jest nielegalne. Trzeba zatem zaangażować się w proces produkcyjny.
Jak się upewnić, że otrzyma się produkt o właściwej jakości?
Problemy z jakością w imporcie z Chin rzeczywiście się zdarzają, i to nierzadko z winy importera. Wyszukiwanie właściwych produktów w Chinach to nie tylko skontaktowanie się z 10 pierwszymi sprzedawcami z Alibaby i ustalenie korzystnej ceny. Produkcja to świat wymiarów, specyfikacji, norm technicznych i tolerancji. Nawet najprostszy produkt (taki jak sweter) musi być określony w zakresie specyfikacji produktu. Projekt, materiały, wymiary, etykiety. Wszystko musi być spisane na papierze (lub przynajmniej w formacie PDF) i potwierdzone przez obie strony w kontrakcie handlowym.
Produkując w Chinach otrzymuje się to, co określi. Dlatego jeśli wyszukując produkt w Chinach pominie się ważne szczegóły, takie jak odcień koloru, rodzaj materiału czy tolerancje wymiarów, nie można oczekiwać, że otrzyma się dokładnie to czego się oczekiwało. Kluczem do osiągnięcia dobrych wyników produkcji w Chinach jest zapewnienie dostawcy możliwie najjaśniejszych specyfikacji produktów. Dodatkowo, przed wysyłką należy przeprowadzić kontrolę jakości w fabryce.
Co powinna zawierać specyfikacja produktu
Nie ma szablonu, który byłby odpowiedni dla każdego produktu. Oczywiście specyfikacja produktu dla laptopa wyglądają zupełnie inaczej niż specyfikacja produktu dla koszulki. Jednak istotą specyfikacji produktu jest to, że wszystko, co definiuje projekt produktu, funkcję i jakość, musi być jasno określone. W związku z tym specyfikacja produktu może obejmować między innymi następujące elementy:
- projekt (szkic projektu lub plik projektu 3D);
- kolory (kolory Pantone lub RAL);
- wymiary i tolerancje wymiarowe (tj. 350 mm +/- 5 mm);
- tolerancja wagi (tj. 400 g +/- 15 g);
- specyfikacje materiałów (rodzaj, waga, obróbka, kolory);
- komponenty (np. model, marka, wymagania dotyczące wydajności, wymagania funkcjonalne);
- wymagania certyfikacyjne (np. CE, REACH, RoHs);
- wymagania chemiczne (np. obróbka powierzchni i zawartość);
- wymagania funkcjonalne;
- międzynarodowe standardy jakości (np. IP65);
- logo (plik projektowy, wymiary, pozycja nadruku, rodzaj nadruku, kolory);
- pakowanie produktu (projekt, wymiary, układ, kolory, materiały);
- opakowanie eksportowe (nadruk, wymiary, jakość kartonu).
Wytyczne to za mało. Specyfikacja musi być bardzo dokładnie sporządzona i jasna do zrozumienia mimo różnic kulturowych barier językowych. Specyfikacja produktu powinna być szczegółowa i przejrzysta. Pozwala to zminimalizować ryzyko, opacznego zrozumienia, lub użcia tanich i niespełniających standardów komponentów bez wiedzy nabywcy. Oznacza to, że absolutnie wszystko, co definiuje produkt, powinno być zawarte w specyfikacji. Należy pamiętać, że żadna informacja nie jest zbyt mało istotna, aby ją pominąć.
Specyfikacja produktu nie ogranicza się jedynie do tekstu. Dostarczenie instrukcji graficznych, takich jak pliki i obrazy 3D wraz z próbkami produktów, prawdopodobnie jeszcze bardziej zwiększy szanse na otrzymanie produktu spełniającego oczekiwania. Przed podpisaniem kontraktu, warto też zlecic produkcję złotej próbki, aby mieć pewność, ze fabryka zrozumiała wymagania jakościowe.
Wyszukiwanie produktów w Chinach bez przygotowania specyfikacji technicznej
Jeśli rozpocznie się wyszukiwanie produktów w Chinach nie posiadając specyfikacji technicznej, można napotkać wiele problemów i niepomozumień. Wstępna specyfikacja, wysyłana do kilku dostawców na potrzeby wstępnej wyceny może byc bardziej ogólna. Natomiast finalna specyfikacja załączona do kontraktu handlowego powinna być bardzo szczegółowa. Istnieją tu dwa kluczowe scenariusze, które mogą się rozwinąć, jeśli nie dostarczy się dostawcy krystalicznie jasnych specyfikacji produktu lub coś zostanie w nich pominięte.
-
Ryzyko nieporozumień
Po pierwsze, może to doprowadzić do nieporozumień. Nawet najbardziej niezawodny dostawca, który ma najlepsze intencje, może niepoprawnie zrealizować zamówienie, jeśli nie otrzyma jasnych specyfikacji produktu. Rezultatem może być produkt, który nie jest zgodny z wymaganiami importera dotyczącymi jakości lub projektu lub, co gorsza, niezgodny z prawnymi normami certyfikacji w docelowym kraju importu.
-
Użycie tanich zamienników
Po drugie, jeśli nie dostarczy się dostawcy wystarczająco szczegółowych specyfikacji, wówczas fabryka może wypełnić luki wedle uznania. Załóżmy, że chce się importować meble, ale zapomniano poinformować dostawcę o rodzaju materiału z jakiego mają zostać wykonane obicia, np. cielęcej skóry. Wówczas, otrzyma się skórę, ale nie takiej jakości, jaką pierwotnie miało się na myśli. Jest na to logiczne wytłumaczenie. Z punktu widzenia dostawcy z pewnością nie opłaca się zapewniać bezpłatnych ulepszeń jakości. Wręcz przeciwnie, obniżanie kosztu produktu w celu zwiększenia marży zysku – ma sens.
To, co z pewnością sprawia, że sytuacja jest dużo gorsza, to fakt, że wielu dostawców wykorzystuje to na swoją korzyść. Jest to mało prawdopodobne, aby dostawca sam dociekał szczegółów. Nawet, jeśli wie, że klient popełnił błąd i nie dopełnił specyfikacji importowanego produktu. Dla dostawcy może to być świetna okazja do zarobienia kilkuset dolarów (to prawda, wielu dostawców jest skłonnych do obniżenia ceny produktów, nawet jeśli potencjalny wzrost zysku jest bardzo mały).
Co należy zrobić w sytuacji gdy nie jest się inżynierem?
To jest bardzo dobre pytanie. Co zrobić, jeśli nie ma się doświadczenia w projektowaniu i sprzedaży określonego produktu? Cóż, jako agenci pośredniczący w imporcie z Chin, codziennie borykamy się z tym samym problemem. Biorąc pod uwagę, że pracujemy ze wszelkimi rodzajami produktów, od tych najprostszych po możliwie maksymalnie skomplikowane.
Chińscy dostawcy zwykle umieszczają co najmniej połowę ważnych specyfikacji produktów na swoich stronach internetowych. Jeśli przyjrzeć się pięciu lub dziesięciu z nich, prawdopodobnie będzie się w stanie dowiedzieć, które specyfikacje umieścić na liście. Podobne informacje są często również prezentowane na stronach internetowych (prawdopodobnie przyszłych) konkurentów.
Dobrym pomysłem jest też zlecenie przygotowania ITP (inspection test plan) czyli planu testów kontroli jakości dla wybranego produktu. Inspektorzy wyspecjalizowani w odpowiedniej grupie produktów, przygotują profesjonalny plan kontroli jakości produktu. Taki plan zawiera szczegółowe informacje na temat różnych badań i testów jakie można przeprowadzić dla produktu jak i jego komponentów czy materiałów. Test przygotowywany jest zgodnie z normami obowiązującymi w kraju importera. Taki plan nie tylko przyda sie jako podstawa do opracowywania dokładnej specyfikacji produktu, ale również będzie stanowił wytyczne do przeprowadzenia późniejszych kontroli jakości.
Wyszukiwanie produktów w Chinach zgodnie z wymaganiami importera
Wiemy jak trudno jest przejść od pomysłu do masowo produkowanego i dochodowego produktu. Zwłaszcze jeśli po raz pierwszy planuje się zlecić produkcję w Chinach, lub gdy po raz pierwszy pracuje się z wybranym produktem. Dlatego zespół naszych specjalistów oferuje profesjonalne wsparcie w tym zakresie. Sporządzenie specyfikacji technicznej czy wyszukiwanie produktów w Chinach, zgodnych z indywidualnymi wymaganiami importera nie stanowi dla nas problemu. Oferowane przez na usługi to między innymi określenie wymagań bezpieczeństwa przy imporcie do UE (oznaczenie CE, RohS, certyfikaty, badania), sporządzenie specyfikacji technicznej czy wyszukiwanie produktów i dostawców. Zajmujemy się również projektami opakowań i etykiet, sprowadzeniem próbek, sporządzeniem kontraktu handlowego, kontrolami jakości i wieloma innymi czynnościami, związanymi z importem z Chin.