Nadzór Załadunku Kontenera

kontrola załadunku kontenera, import z chin

7 istotnych faktów o kontroli załadunku,

KTÓRE KAŻDY IMPORTER POWINIEN ZNAĆ

W celu zapewnienia wysokiej jakości zamówionych towarów importerzy podejmują różne działania mające na celu kontrolę procesu produkcji lub/i gotowych już produktów przeprowadzając inspekcję w trakcie produkcji lub inspekcję przedwysyłkową. Jak jednak mieć pewność, że to właśnie wcześniej skontrolowane produkty zostaną załadowane do kontenera i wysłane? W tym celu należy przeprowadzić kontrolę załadunku. Ważnym jest też, aby upewnić się, że towar jest właściwie zapakowany, a sam proces załadunku przebiega poprawnie.

Czym jest nadzór załadunku kontenera?

Nadzór załadunku jest rodzajem inspekcji, którą wykonuje niezależna firma podczas załadunku kontenera w fabryce eksportera. Inspekcja sprawdza kluczowe dla tego procesu elementy leżące w interesie importera. Po zakończeniu załadunku inspektor sporządza raport, w którym znajdują się informacje na temat przebiegu procesu załadunku, ilości i jakości załadowanych towarów, stanu kontenera itp. Raport uzupełniony jest również o dokumentację fotograficzną.

W jakim celu przeprowadza się nadzór załadunku kontenera?

  • Zapewnienie, że odpowiedni rodzaj towarów jest wysłany do klienta
  • Zapewnienie, że towary są odpowiednio zabezpieczone i zapakowane, a opakowanie jest w dobrym stanie
  • Sprawdzenie stanu  kontenera do którego ma być załadowany towar
  • Zapewnienie, że odpowiednia ilość towaru jest załadowana do kontenera
  • Zapewnienie, że towary są załadowane do kontenera z odpowiednią dbałością i nie uległy zniszczeniu podczas załadunku
  • Wyeliminowanie ryzyka podmiany towaru
  • Zapewnienie, że kontener został wysłany na czas, zgodnie z ustaleniami kontraktu

Kiedy przeprowadza się nadzór załadunku kontenera?

Inspektor pojawia się w fabryce kiedy całe zamówienie jest w pełni zapakowane, kilka godzin przed planowanym załadunkiem.

nadzów załadunku kontenera w łańcuchu dostaw infografika

Co jest sprawdzane podczas nadzoru załadunku kontenera?

1. Załadunek właściwych produktów i ich zgodność ze specyfikacją

W celu zweryfikowania towaru inspektor dokonuje uproszczonej kontroli jakości próbek. Inspektor sprawdza czy próbki są zgodne ze specyfikacją zawartą w kontrakcie. Ta kontrola wykonywana jest na małej ilości próbek i w przeciwieństwie do standardowej kontroli jakości (inspekcja podczas produkcji lub inspekcja przedwysyłkowa) nie zapewnia o jakości całego zamówienia, a jedynie potwierdza, ze właściwy towar jest pakowany.

2. Opakowanie

Konieczne jest sprawdzenie stanu kartonów eksportowych. Zdarza się, że kartony są zawilgocone, niewłaściwie zamknięte lub posiadają uszkodzenia mechaniczne. Taki stan kartonów nie jest do zaakceptowania, zwłaszcza że mają one znajdować się przez kolejne kilka tygodni w kontenerze, a następnie być kilkakrotnie rozładowywany i załadowywany w ciężarówkach i centrach dystrybucji. Przy niektórych zamówieniach wymagane są również inne elementy pakowania takie jak: palety, folia pakowa czy materiały ochronne (folia dmuchana, papier Kraft). Fabryki szukają oszczędności na każdym etapie realizacji zamówienia, co niekiedy może mieć katastrofalne skutki dla importerów.

3. Całkowita ilość towarów

Wszystkie towary powinny być zapakowane w kartony/palety, a kartony/palety właściwie opisane. Inspektor dokładnie liczy ilość produktów i sprawdza otrzymane wyniki z listem przewozowym wydanym przez firmę spedycyjną, na którym znajdują się informacje odnośnie liczby kartonów/palet i objętości. Informacje o ilości towarów w liście przewozowym powinny być zgodne z informacjami znajdującymi się na fakturze oraz kontrakcie handlowym.

4. Stan kontenera

Żadna firma nie chciałaby zapłacić za produkcję towarów, które później miałyby ulec zniszczeniu podczas transportu ponieważ kontener nie był odpowiednio przygotowany i sprawdzony. Przed rozpoczęciem procesu ładowania inspektor sprawdza stan kontenera, w którym transportowane będą towary. W pierwszej kolejności sprawdzany jest stan zewnętrzny kontenera: drzwi oraz tablica CSC, ściany boczne kontenera, dach i spód. Następnie sprawdzane jest wnętrze kontenera podłoga, sufit i ściany boczne. Sprawdza się również stan wizualny, występowanie rdzy, uszkodzeń, brudu, zawilgocenie, przeciekanie, obecność zapachów. Jeśli którykolwiek z powyższych czynników został rozpoznany inspektor natychmiast dokonuje zgłoszenia oraz po potwierdzeniu z klientem żąda wymiany kontenera na inny.

5.Proces załadunku kontenera

Inspektor uważnie nadzoruje cały proces załadunku. Niekiedy klienci dostarczają indywidualny plan załadunku dla swojego zamówienia, na podstawie którego inspektor koordynuje wszystkie działania. Inspektor pilnuje również, żeby pracownicy fabryki w odpowiedni sposób układali kartony w kontenerze. Zdarza się, że pracownicy pchają kartony wózkiem widłowym co prowadzi do ich zniszczenia. Podczas procesu załadunku sprawdza się również czy właściwa ilość towaru została zapakowana do kontenera.

6.Plomba

Następnie, po skończonym procesie załadunku inspektor nadzoruje zakładanie plomby zabezpieczającej na drzwiach kontenera. W taki sposób dodatkowo upewniamy się, że w zaplombowanym kontenerze znajdują się właściwe towary w odpowiedniej ilości. Zabezpiecza to przed próbami podmiany lub kradzieży towaru oraz chroni klienta, ponieważ pozwala w prosty sposób dowieść o odpowiedzialności spedytora.

Jakie ograniczenia wiążą się z nadzorem załadunku kontenera?

Jak wspomniano poprzednio, kontrola załadunku kontenera nie zastępuje pełnej przedwysyłkowej kontroli jakości, a potwierdza, że odpowiednie towary są ładowane do kontenera. Na tym etapie jest już za późno na ewentualną naprawę czy wymianę towaru.

Ile kosztuje nadzór załadunku kontenera?

Rozbudowana sieć inspektorów zatrudnianych bezpośrednio przez nas pozwala nam nie tylko zapewnić wysoką jakość kontroli i przeszkolenia inspektorów, ale również zaoferować konkurencyjne ceny. Koszt jednego dnia inspekcji w większości głównych miast na terenie Chin, Indii, Japonii i na Tajwanie wynosi 259$ za dzień pracy inspektora. Jeśli inspekcja ma być przeprowadzona w znacznej odległości od głównego miasta dodatkowo naliczane są koszty transportu. Kolejnym czynnikiem warunkującym cenę inspekcji jest ilość towaru. W ciągu jednego dnia pracy fabryka zazwyczaj jest w stanie załadować 2-3 kontenery.

Jak wygląda proces aplikacji i przebiegu nadzoru załadunku kontenera?

1. Importer lub eksporter zwany „wnioskodawcą” wysyła drogą mailową wypełniony formularz w celu uzyskania wyceny i zamówienia kontroli załadunku kontenera.

2. Kiedy wnioskodawca przekaże informacje i wytyczne, uzgadniany jest plan inspekcji.

3. Jeśli plan inspekcji zostanie zaakceptowany, wnioskodawca płaci za zamówioną inspekcję i tym samym rezerwuje jej termin.

4. TISCO kontaktuje się z eksporterem, aby potwierdzić datę i miejsce inspekcji.

5. Odpowiednio wykwalifikowany inspektor pojawia się w fabryce eksportera o ustalonym czasie.

6. Inspektor sprawdza stan ogólny towarów, potwierdza ich ilość z dokumentami wysyłkowymi, kontroluje stan kontenera i monitoruje proces załadunku, a dodatkowo swoje działania dokumentuje zdjęciami.

7. Po zakończeniu inspekcji inspektor sporządza raport, który uzupełnia dokumentacją fotograficzną. Na podstawie raportu można stwierdzić czy towary i sposób ich ładowania jest zgodny z uzgodnieniami kontraktu czy nie.

Zastanawiasz się nad tą usługą?

PODOBA CI SIĘ TEN ARTUKUŁ? UDOSTĘPNIJ!