Rejestracja znaku towarowego w Chinach

rejestracna znaku towarowego w Chinach

Jednym z najważniejszych przygotowań do prowadzenia wymiany handlowej z Chinami jest rejestracja znaku towarowego w Chinach. Wielu przedsiębiorców uważa, że dotyczy to tylko tych, którzy planują eksport do Chin. Nic bardziej mylnego. To błędne przekonanie sprawia, że to właśnie importerzy znacznie częściej zmagają się z konsekwencjami, jakie niesie za sobą zaniechanie tego kroku.

Czym jest znak towarowy?

Znakiem towarowym jest oznaczenie, które pozwala wyróżnić towary lub usługi danej firmy na tle oferty konkurencji. Chińskie prawo dotyczące znaków towarowych uznaje, że zarejestrowanymi znakami towarowymi mogą być: znaki, akronimy, litery, cyfry, nazwy, kombinacje kolorów.

Kto powinien zarejestrować znak towarowy w Chinach

#1 Importerzy produkujący towary pod swoją marką w Chinach OEM/ ODM

Istnieje ryzyko, że chiński dostawca lub konkurencja w złej wierze zarejestruje znak towarowy, którym posługuje się importer. Wówczas na terenie Chin importer zostaje pozbawiony prawa do dalszej produkcji towarów opatrzonych tym znakiem. Co więcej eksport towarów z Chin również jest niemożliwy bez zgody osoby lub firmy, która znak zarejestrowała.

#2 Firmy o zasięgu międzynarodowym

Większość, jak nie wszystkie marki o zasięgu globalnym mają zarejestrowany swój znak towarowy w Chinach, niezależnie od tego czy wytwarzają tam swoje produkty czy nie. Brak rejestracji znaku towarowego w Chinach powoduje, że dowolna osoba lub firma może zarejestrować ten znak jako swój. Rejestracja znaku pozwala pełnoprawnie posługiwać się nim w Chinach. Na przykład można rozpocząć produkcję podróbek i sprzedawać je taniej jako pełnowartościowy towar. Co z kolei może mieć katastrofalne skutki zarówno finansowe jak i wizerunkowe.

#3 Firmy wystawiające się na targach

Na targi przyjeżdża wielu przedsiębiorców w poszukiwaniu ciekawych produktów i nowych pomysłów na biznes. Mając do dyspozycji katalog techniczny i próbkę, w bardzo prosty sposób można ukraść niezarejestrowaną markę. Można też legalnie zlecić produkcję masową wybranego produktu w Chinach. Co więcej firma, która zarejestrowała znak towarowy w Chinach, może sprzedawać te produkty legalnie na terenie Chin.

#3 Przedsiębiorcy planujący eksport do Chin

Jeśli znak towarowy firmy A zostanie zastrzeżony wcześniej przez przez firmę B w Chinach, to firmie B przysługuje wyłączne prawo do tego znaku. Co skutecznie uniemożliwia wszystkim innym, łącznie z firmą A posługiwanie się nim na terenie Chin. W Chinach nie ma znaczenia, że firma A od wielu lat posługuje się swoim znakiem towarowym zarejestrowanym w Europie. W świetle chińskiego prawa firma B zarejestrowała znak pierwsza więc to ona ma do niego pełne prawo. Firma A nie może importować do Chin, sprzedawać czy dystrybuować produktów oznaczonych tym znakiem, ponieważ narusza to chińskie prawo. Dodatkowo galerie i centra handlowe w prestiżowych lokalizacjach niechętnie wynajmują powierzchnie najemcom bez prawa do znaku towarowego. Okazanie certyfikatu lub licencji potwierdzającej prawa do znaku w Chinach często są warunkiem koniecznym do otwarcia sklepu. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku chęci sprzedaży produktów w serwisach internetowych takich jak Alibaba, Tmall czy Jindong.

Kiedy zarejestrować znak towarowy w Chinach

W Chinach obowiązuje prawo pierwszeństwa, dlatego znak towarowy należy zarejestrować jak najszybciej. Jeśli przedsiębiorca nie zarejestruje znaku towarowego w Chinach odpowiednio wcześnie, inna osoba lub firma może zrobić to za niego. Jeśli natomiast przedsiębiorca najpierw zarejestrował znak towarowy w Europie, to istnieje możliwość uznania tej daty jako „daty pierwszeństwa” również w Chinach. Aby ta procedura miała zastosowanie przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o rejestrację znaku towarowego w Chinach najpóźniej w terminie 6 miesięcy od rejestracji znaku w Europie.

Nawet jeśli rozpoczęcie współpracy handlowej z Chinami planowane jest dopiero za jakiś czas, to warto dokonać rejestracji w Chinach jak najszybciej. Po pierwsze, proces rejestracji zajmuje nawet do 10 miesięcy, a znak chroniony jest dopiero po zakończeniu procesu. Po drugie, wczesna rejestracja skutecznie pozwala zapobiec przywłaszczeniu znaku i ewentualnym naruszeniom w przyszłości.

rejestracja znaku towarowego w Chinach

Dlaczego powinno się zarejestrować znak towarowy w Chinach

#1 Prawo pierwszeństwa- ochrona swojej marki

Chiny nie uznają rejestracji znaków towarowych z innych krajów. W Chinach obowiązuje system rejestracji oparty na pierwszeństwie zgłoszenia. Oznacza to, że prawo do znaku ma osoba lub firma, która pierwsza dokona rejestracji. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorcy dokonywali rejestracji znaku towarowego jak najwcześniej. Najlepiej jeszcze przed zaprezentowaniem go na rynku chińskim np. na targach lub wysyłając dostawcy logo do nadrukowania na produktach. Takie działanie zdecydowanie zmniejsza ryzyko wcześniejszego zarejestrowania znaku towarowego przez kogoś innego (przywłaszczenia czy kradzieży znaku). Nie jest tajemnicą, że Chiny są największym rynkiem na świecie. Nawet jeśli przedsiębiorca dziś nie sprzedaje swoich produktów w Chinach, to za jakiś czas może chcieć wejść na ten rynek. Dlatego warto też zabezpieczyć się na przyszłość.

#2 Zabezpieczenie produkcji OEM/ ODM towarów pod własną marką

W Chinach rejestracja znaków towarowych z innych krajów nie jest uznawana. Dlatego aby móc legalnie i bezproblemowo produkować towary pod własną marką należy dokonać rejestracji znaku towarowego w Chinach. Wielu importerów produkujących swoje towary w Chinach przekonało się, że dostawcy bez skrupułów dokonują rejestracji ich znaków towarowych. Sytuacje takie mają miejsce, nawet wtedy gdy wytwarzane towary przeznaczone są tylko na eksport. W razie sporów, lub gdy dostawca będzie chciał uruchomić konkurencyjną sprzedaż, może on zażądać dodatkowej opłaty licencyjnej za umieszczenie znaku towarowego. Co więcej, dostawca będący właścicielem znaku w Chinach może nie zgodzić się na sprzedaż licencji. A tym samym zablokować importerowi możliwość produkcji towarów oznaczonych znakiem towarowym na terenie całych Chin.

#3 Zabezpieczenie eksportu towarów z Chin pod własną marką

Podobnie jak w przypadku produkcji, niezarejestrowanie znaku towarowego w Chinach może przysporzyć wiele problemów przy eksporcie i wysyłce towarów z Chin. Jeśli chcemy wysłać do Polski produkty oznakowane naszym logiem, ale ktoś inny zarejestrował wcześniej to logo w Chinach jako jego, to organy celne mogą przejąć towar i uznać go za podróbkę. Po zgłoszeniu znaku towarowego do Głównego Urzędu Celnego w Chinach organy celne podejmują działania na rzecz wykrycia podejrzanych towarów, co stawia importera w bardzo niekorzystnej pozycji.

W takiej sytuacji najlepszym możliwym scenariuszem jest ugoda z osobą, która zarejestrowała znak i uzyskanie od niej licencji na własne produkty. Oczywiście za odpowiednią opłatą licencyjną. Takie rozwiązanie jest możliwe kiedy znak został zarejestrowany w celach zdobycia korzyści finansowych. Jeśli okaże się, że znak zarejestrowała konkurencja, która chce wyeliminować importera z rynku, to szanse na wykupienie licencji są nikłe. Najprawdopodobniej konkurencja nie zgodzi się na sprzedaż licencji, a towar zostanie zatrzymany przez służby celne i zniszczony.

#4 Strony e-commerce i dystrybutorzy wymagają rejestracji

Wiele platform e-commerce w Chinach wymaga okazania rejestracji znaku towarowego. Dystrybutorzy również nie podejmą współpracy jeśli nie będą mieli zagwarantowanych praw do legalnego posługiwania się znakiem towarowym w Chinach. Aby licencjonować produkt chińskiemu dystrybutorowi, najpierw trzeba samemu zarejestrować znać w Chinach, aby posiadać do niego pełne prawa. Jeśli nie zrobi się tego najpierw samemu, to dystrybutor albo poprosi o zarejestrowanie znaku, albo sam to zrobi za przedsiębiorcę bez informowania go o tym. Rejestracja znaku w UE czy USA nie wystarczy by spełnić wymagania, np. Tmall Global dotyczące otwarcia sklepu. Znaki, które nie są zarejestrowane w Chinach nie są skutecznie chronione przez chińskie prawo.

#5 Długi i kosztowny proces odzyskiwania marki

Popularnym zjawiskiem w Chinach jest rejestracja znaku towarowego w „złej wierze”. Osoby trzecie rejestrują znaki towarowe należące do innych firm, w celu korzyści finansowych lub utrudnienia pracy. Takiej rejestracji często dokonuje konkurencja, która chce zmniejszyć szanse innego przedsiębiorcy na osiągnięcie zysków. Pozwala to również zablokować możliwość produkcji, sprzedaży czy eksportu produktów na terenie Chin. Często zdarza się również, że firmy chińskie rejestrują nie swoje znaki, po to aby później czerpać zyski z licencjonowania lub sprzedaży praw. W obu przypadkach odzyskanie praw do znaku, będzie długim i kosztownym procesem, a co więcej nie ma gwarancji powodzenia. Niekiedy przedsiębiorca jeśli chce odzyskać prawa do swojego znaku musi uiścić opłatę, która może sięgać nawet 250 000 USD.

#6 Zabezpieczenie znaku towarowego przed naruszeniem

Rejestracja znaku towarowego w Chinach, pozwala skutecznie zabezpieczyć znak przed naruszeniem. Podstawą do podjęcia kroków w celu wyeliminowania sprzedaży produktów naruszających znak towarowy na portalach takich jak Alibaba, Taobao czy 1688, jest certyfikat rejestracji znaku w Chinach. Nikt nie chce ryzykować, że ktoś inny będzie sprzedawać jego produkty w Chinach lub nawet na całym świecie.

#7 Handel znakami towarowymi

Właściciel znaku towarowego może udzielić na znak licencji, oddać lub odsprzedać prawa własności. W Chinach istnieje nawet tzw. ”supermarket znaków towarowych”. Jest to legalnie działająca internetowa platforma, na której można sprzedać lub kupić zarejestrowane już znaki towarowe. Znaki te często zostały zarejestrowane w złej wierze w celu osiągnięcia zysku z ich sprzedaży. Warto mieć na uwadze, że przywłaszczenie znaku towarowego w Chinach staje się coraz częstszym problemem.

Chcesz zarejestować znak towarowy w Chinach?

Skontaktuj się z nami: +48 501 318 431 lub info@tisco-import.com

Chcesz zarejestować znak towarowy w Chinach?

Skontaktuj się z nami: +48 501 318 431 lub info@tisco-import.com

Jak wygląda proces rejestracji znaku towarowego w Chinach

Znak towarowy można zarejestrować zarówno w systemie krajowym jak i w systemie międzynarodowym. Obie rejestracje opierają się na nicejskiej klasyfikacji towarów i usług oraz są ważne przez 10 lat. Rejestracja międzynarodowa, zajmuje do 18 miesięcy i może być dokonana w języku angielskim, hiszpańskim bądź francuskim. Certyfikat rejestracji międzynarodowej wydawany jest w języku angielskim. W tym przypadku, aby skutecznie egzekwować prawa na terenie Chin należy zwrócić się do chińskiego urzędu o wydanie certyfikatu w języku chińskim, co zajmuje kolejne 3 miesiące. Z praktycznych względów, zaleca się rejestrację w systemie krajowym. Po pierwsze otrzymany certyfikat jest w języku chińskim i od razu umożliwia skuteczną ochronę i egzekwowanie praw. Po drugie rejestracja krajowa zajmuje do 15 miesięcy, czyli znacznie krócej niż rejestracja międzynarodowa, która łącznie może trwać nawet 21 miesięcy. Poniżej znajduje się opis procesu rejestracji znaku towarowego w Chinach.

  • Informacje na temat znaku
    Pierwszym krokiem do rejestracji znaku towarowego jest określenie klasy znaku towarowego jaki chcemy zarejestrować, zgodnie z klasyfikacją nicejską. Następnie w ramach klasy należy wybrać zakres ochrony.
  • Chińska wersja znaku
    Na potrzeby aplikacji, należy utworzyć chińską wersję znaku towarowego. Zapobiega to rejestracji takiego samego lub podobnego znaku, zapisanego pismem chińskim. Ponadto, jeśli chce się wejść na rynek chiński, a nie stworzy się chińskiej nazwy, bardzo prawdopodobne, że konsumenci sami sobie ją stworzą. Chińskie nazwy tworzone są poprzez tłumaczenie dosłowne lub fonetyczne, co niekoniecznie będzie zgodne z wizerunkiem zagranicznego przedsiębiorstwa.
  • Sprawdzenie dostępności znaku
    Należy sprawdzić czy w ramach wybranej klasy, taki sam lub podobny znak towarowy nie został już zarejestrowany.
  • Przygotowanie wymaganych dokumentów
    Do złożenia wniosku o rejestrację znaku towarowego, należy przygotować formularz rejestracyjny, pełnomocnictwo (POA) oraz dokument potwierdzający działalność gospodarczą, np. zaświadczenie z CEIDG lub paszport w przypadku osób fizycznych.
  • Złożenie wniosku
    Wypełnione dokumenty zostają złożone w urzędzie.
  • Potwierdzenie akceptacji wniosku przez urząd
    Urząd po około 3-4 miesiącach wstępnie potwierdza akceptacji wniosku.
  • Przyznanie prawa ochrony
    Po około 12 miesiącach od daty złożenia wniosku wydawany jest certyfikat urzędowy, który potwierdza prawa do znaku towarowego.

Zmiany w Chińskim prawie patentowym 2021

Wprowadzenie nowego prawa patentowego zajęło Chinom 13 lat. Ustawa patentowa 2021r., ogłoszona 17 października 2020r. przez Stały Komitet Narodowego Kongresu Ludowego, wejdzie w życie 1 czerwca 2021r. Najważniejsze zmiany przedstawiamy poniżej.

#1 Przedłużony okres ochrony patentowej wzoru

Do tej pory wzory patentowe były objęte ochroną na 10 lat. Nowe prawo wydłuży tą ochronę do 15 lat, dając wnioskodawcy dodatkowe 5 lat ochrony.

#2 Możliwość ochrony wzorów częściowych

Patenty na wzory można było uzyskać dopiero jeśli przedstawiło się produkt finalny. Na przykład, żeby chcąc chronić interfejs urządzenia należało przedstawić skończony produkt. Obecnie projekty powstające na różnych etapach można będzie chronić oddzielnie rejestrując wzory częściowe.

#3 System powiązań patentowych

W wyniku negocjacji handlowych pomiędzy Waszyngtonem i Pekinem ​​CNIPA i CDFA będą współpracować w celu regulowania dopuszczania leków do obrotu w przypadku wszelkich potencjalnych sporów patentowych dotyczących nowych leków. Dopuszczenie do obrotu może zostać udzielone dopiero po rozstrzygnięciu sporu.

#4 Mechanizm administracyjny dotyczący egzekwowania patentów

Zazwyczaj spory o naruszenie patentu kierowane były na droge sądową, ponieważ urzędnikom ciężko było zdecydować czy patent został naruszony czy nie. Nowe procedury kładą duży nacisk na CNIPA i upoważniają jednostkę do znacznie efektywniejszego egzekwowania patentów drogą aministarcyjną.

#5 Zwiększona kwota rekompensaty

Nowe prawo zwiększa ustawową kwotę rekompensaty za naruszenie praw własności intelektualnej z 10 000 RMB do 1 000 000 RMB. Oraz zwiększa kwotę rekompensaty z ustawy z 2008 r. z 30 000 RMB do 5 000 000 RMB. 

#5 Odszkodowanie karne

Chiny wprowadzają odszkodowanie karne jednorazowe lub pięciokrotne za naruszenie praw własności intelektualnej, w stosunku do pierwotnego odszkodowania. Działanie to ma zniechęcić podmioty naruszające prawo karami, które mogą być znacznie wyższe niż potencjalne zyski.

Zarejestruj swój znak towarowy w Chinach zanim będzie za późno

Niestety świadomość ryzyka jakie niesie za sobą brak rejestracji znaku towarowego jest niewielka. Wielu eksporterów jak i importerów nie wie o prawie pierwszeństwa obowiązującym w Chinach. Jeśli nie zarejestruje się znaku towarowego w Chinach odpowiednio wcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrobi to ktoś inny. Wiąże się to przede wszystkim z dużymi stratami finansowymi. Niekiedy może również doprowadzić do upadłości marki. Proces rejestracji jest dość długi, dlatego trzeba pamiętać, aby rozpocząć przygotowania z dużym wyprzedzeniem.

PODOBA CI SIĘ TEN ARTUKUŁ? UDOSTĘPNIJ!