Wsparcie prawne w Chinach
Współpraca na poziomie międzynarodowym, Polska – Chiny, nie raz budzi wiele potrzeb, które wymagają wsparcia specjalistów. Pojawiające się zainteresowanie polskich przedsiębiorców wokół producentów z Chin stwarza wiele nowych możliwości biznesowych. Jednak taka współpraca, aby była bezpieczna nie raz wymaga zabezpieczenia i wsparcia prawnego. Wsparcie takie powinni dostarczyć specjaliści, dyspozycyjni w kraju docelowym dla kontaktu biznesowego, tj. w Chinach. Podobnie, podmioty gospodarcze, które nie od dziś prowadzą współpracę z Chinami, nieraz mogą zmagać się z nagłymi sytuacjami, wymagającymi wsparcia lokalnego prawnika.
W ramach pomocy prawnej dla polskich przedsiębiorców oferujemy między innym usługę spisania kontraktu handlowego z chińskim kontrahentem, kontraktu sprzedaży na wyłączność dla polskiego importera oraz rejestrację znaku towarowego w Chinach. Wsparcie prawne w Chinach obejmuje również szereg innych usług prawnych np. rozwiązywanie sporów pomiędzy kontrahentami. Spisanie warunków współpracy pomiędzy polskim a chińskim kontrahentem w ramach kontraktu handlowego czy kontraktu sprzedaży na wyłączność, jest niezmiernie istotne jeśli chcemy dbać o właściwość utrzymywania warunków założonej współpracy. W sytuacji ewentualnych sporów i odstępstw od umowy, kontrakt taki, służy jako podstawa prawna do ubiegania się swoich roszczeń. Zaistniałe już spory, rozwiązywane są z reprezentacją właściwego prawnika, który doskonale orientuje się w prawie lokalnym i międzynarodowy. Wsparcia prawnego w obrębie administracji chińskiej, często wymagają także przedsiębiorcy, chcący zarejestrować swój znak towarowy na rynku lokalnym. Sukcesywna realizacja pozwala na płynny i bezpieczny obrót towarem na terenie Chin, jak i bezpieczniejszy import do Polski, w przypadku towaru wyprodukowanego w Chinach.
Wszystkie działania przeprowadzane są w udziałem wykwalikowanych specjalistów i prawników. TISCO Group Ltd. zastrzega sobie prawo do działania według własnego uznania przy decjizij na temat podjęcia się spraw spornych, jak i obliguje się do zachowania w tajemnicy informacji państwowych, handlowych i technicznych.
Kontrakt z chińskim dostawcą to jeden ze sposobów na zabezpieczenie transakcji handlowej. Dokładnie spisane warunki współpracy pozwolą zapobiec ewentualnym nieporozumieniom i dadzą postawę do dochodzenia roszczeń. Warto pamiętać, że aby móc egzekwować umowę handlową z chińskim dostawcą, powinna ona być sporządzona w języku chińskim i zgodna z chińskim systemem prawnym.
Każdy, kto planuje współpracę z rynkiem chińskim powinien zadbać o sporządzenie umowy poufności z potencjalnymi dostawcami. Taką umowę należy podpisać jeszcze zanim udzieli się jakichkolwiek informacji stronie chińskiej. Prawidłowo sporządzona chińska umowa poufności NNN (non-disclosure, non-use, non-circumvention) chroni zagranicznych przedsiębiorców, przed nadużyciami, ze strony chińskich podmiotów.
Dotyczy nie tylko polskich eksporterów, ale również importerów, którzy planują rozpocząć produkcję w Chinach. Przykładowo, jeśli importer nie ma legalnego prawa do posługiwania się znakiem towarowym na terenie Chin, służby celne mogą skonfiskować wyprodukowany w chińskiej fabryce towar, podczas odprawy celnej w Chinach. Dlatego warto się zabezpieczyć i zarejestrować swoj znaku towarowy na rynku chińskim.
W Chinach prawo ochronne na znak towarowy udzielane jest na okres 10 lat od daty rejestracji. Aby po upływie tego czasu zachować ochronę na kolejne lata na terenie Chin niezbędne jest przedłużenie ochrony znaku towarowego. Do tego celu należy wyznaczyć pełnomocnika, który w imieniu polskiej firmy dokona procedury w chińskim biurze znaków towarowych (CTMO).
W ramach rozwiązywania wszelkich sporów niesiemy pomoc naszym klientom, odpowiednio do potrzeby. Tym samym dysponujemy prawnikami, którzy doskonale znają się na lokalnym prawie chińskim. Jak i tymi, którzy sprawdzają się w sytuacjach rozwiązywania sporów, występując przed CIETAC (China Interna-tional Economic and Trade Commission), najważniejszą instytucją arbitrażową w Chinach.