Chiński rynek oferuje wiele możliwości biznesowych, a import towarów z Chin cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Niestety korzystają z tego nie tylko zagraniczni przedsiębiorcy ale i lokalni oszuści. Podają się oni za legalnie działające na rynku Chin organizacje. W rzeczywistości, ich celem jest jedynie wykorzystanie zagranicznego, nic nieświadomego przedsiębiorcy.
Nieoczekiwanie pojawiająca się okazja dokonania lukratywnej transakcji, w przypadku gdy drugą stroną jest nieznany nam chiński podmiot, nie zawsze okazuje się być taką, jaką się zakładało. Często doprowadzając do straty finansowej.
Typowe zachowania przedsiębiorstw z Chin o nieuczciwych zamierzeniach, na jakie warto zwrócić szczególną uwagę:
- kontaktują się z losową firmą zagraniczną;
- niechętnie podają wszelkie referencje do zweryfikowania;
- często chcą kupować produkty w dużych ilościach;
- nalegają, aby przedstawiciele udali się do Chin w celu podpisania umowy bez oglądania rzeczywistych produktów
Najczęściej występujące scenariusze oszustw:
„Przyjedź do Chin”
Chiński pseudo potencjalny kontrahent pisze: “Witaj mój przyjacielu! Z przyjemnością informujemy o zainteresowaniu Twoim produktem. Chcielibyśmy dokonać zakupu o wartości 250 000 USD. Przyjedź do Chin, aby przedyskutować z nami temat i jak najszybciej podpisać umowę. Czekamy na spotkanie z Tobą!”
W przypadku tym do firmy zwraca się nieznany chiński „przedsiębiorca” oferujący lukratywną transakcję biznesową. Prosi on wówczas, zagranicznego kontrahenta o wysłanie przedstawicieli do Chin, w celu podpisania umowy. Będąc już w Chinach, zagranicznym przedstawicielom mówi się, że jest w zwyczaju zorganizować bankiet dla „przedsiębiorstwa” goszczącego (chińskiego). Należy więc zapłacić opłatę notarialną i kupić prezenty dla pracowników organizacji. Po wypłaceniu pieniędzy chiński przedsiębiorca znika bez śladu.
Porady:
- Przeprowadzić rygorystyczną analizę due diligence „chińskiego przedsiębiorstwa”;
- Jeśli twoje dochodzenie ujawni, że przedsiębiorstwo jest zarejestrowane, skontaktuj się z jej przedstawicielami, aby potwierdzić tożsamość i autorytet osób, które się do ciebie zwróciły.
„Reprezentacyjny” przekręt
Zagraniczna firma, otrzymuje wiadomość e-mail od chińskiego przedsiębiorstwa, które jak się okazuje, w rzeczywistości nie ma siedziby w Chinach. Poszukują oni przedstawicieli z siedzibą w kraju adresata – np. Polsce, Holandii czy Szwajcarii, aby poprzez nich ustanowić obecność biznesową w państwie które ich interesuje, a co ważniejsze, przekazywać płatności od klientów, właśnie z Polski czy Holandii. W zamian za to, chiński kontrahent obiecuje od 5 do 10% prowizji z każdej transakcji. Przypadki te są niezmiennie oszukańcze i należy je rozpatrywać z odpowiednią ostrożnością.
„Nowe konto bankowe”
Chiński potencjalny kontrahent pisz: „Drogi stały kliencie! Wyślemy Twoje niedawno złożone zamówienie, gdy otrzymamy saldo 25 000 $ zgodnie z naszą wieloletnią umową. Ze względów podatkowych chcielibyśmy, abyś tym razem dokonał wpłaty na inne konto bankowe niż zwykle. Bardzo dziękujemy!”.
Zdarza się ze zagraniczny kontrahent może zostać poproszony przez swojego legalnego, długoletniego chińskiego partnera biznesowego o dokonanie płatności na inne konto bankowe niż zwykle używane. Można podać różne powody, aby wyjaśnić tę niezwykłą prośbę: podatki, pożyczki rządowe, konieczność zabezpieczenia zagranicznych funduszy poza Chinami itp. Po przekazaniu pieniędzy strona chińska zaprzecza, że dokonano jakiejkolwiek płatności. W wielu przypadkach chińskie przedsiębiorstwo, zgodnie z prawdą nie otrzymało płatności, co nie wyklucza, że w rzeczywistości płatność i tak została przekazana na zamierzony przez interesanta rachunek.
Motywy powyższego oszustwa:
- Nieuczciwi pracownicy chińskiego kontrahent, chcący szybko i nieuczciwie pozyskać środki finansowe;
- Hakerzy zinfiltrowali konto e-mail chińskiego kontrahenta, być może przy pomocy nieuczciwych pracowników.
Porada:
Przed dokonaniem płatności na nieznany rachunek bankowy potwierdź z władzą nadzorczą chińskiego przedsiębiorstwa, że wniosek o płatność jest ważny, prosząc o szczegółowe wyjaśnienie. Biorąc pod uwagę niepewny charakter większości usług e-mail, zaleca się użycie telefonu.
„Fałszywa firma”
“Witaj mój przyjacielu! Ostrzegamy, że ktoś próbuje zarejestrować twój znak towarowy w Chinach. Nasza firma może zapobiec temu za 25 000 USD. Skontaktuj się z nami jak najszybciej, aby chronić swoją własność intelektualną. ”
Zdarza się, że nieznany podmiot z Chin może udawać legalnie zarejestrowane przedsiębiorstwo czy rzecznika patentowego, przywołując nieprawdziwą próbę rejestracji znaku towarowego, domen czy praw autorskich. Istnieje wiele odmian tego oszustwa. Bardziej wyrafinowane, angażują nawet osoby spoza Chin, które działają jako pracownicy fałszywego chińskiego podmiotu. Niezależnie od różnicy w taktyce, celem oszustów jest zdobycie pieniędzy od zagranicznego przedsiębiorstwa, nie dając nic w zamian.
Aby odpowiednio chronić znak towarowy, zarejestruj go za pośrednictwem legalnej lokalnej kancelarii prawnej lub agenta ds. znaków towarowych.
„Papierowy tygrys”
Strona chińska pisze: „Szanowny Panie, widzieliśmy wasz produkt na targach w zeszłym miesiącu i jesteśmy bardzo zainteresowani jego dystrybucją w kraju. Nasza firma jest jedną z największych w Chinach. Dodatkowo mamy doskonałe relacje z lokalnymi urzędnikami rządowymi, a także wieloma potencjalnymi klientami. ”
W celu pozyskania lukratywnych kontraktów niektóre chińskie organizacje, często będące dystrybutorami, chwalą się, że są liderami branży z dużymi sieciami potencjalnych klientów lub kontaktów rządowych. W większości przypadków, firmy te faktycznie istnieją, a podstawowa analiza due diligence potwierdzi, że są one zgodne z prawem. Jednak dopóki kompleksowa weryfikacja firmy nie zostanie przeprowadzone, zagraniczne przedsiębiorstwa nie dowiedzą się wystarczająco wcześnie, że ich nowy partner nie ma tak naprawdę dużej siły jaką się chwali. Mimo, że przesady oszustów mogą przybierać różne formy, cele są proste:
- Chcą przekonać zagraniczne przedsiębiorstwo do zawarcia umowy na wyłączną dystrybucję;
- Chcą uzyskać lepsze warunki umowy
Porady:
- Zapytaj przedsiębiorstwo o przykłady, aby poparły dowodami ich zapewnienia lub też referencje od poprzednich partnerów zagranicznych;
- Skonsultuj się nieformalnie z innymi przedsiębiorstwami z branży, aby poznać prawdziwą istotę potencjalnego chińskiego partnera biznesowego;
- Przeprowadź skrupulatne due diligence;
- Upewnij się, że fundusze i koszty podróży nie zostaną poniesione bez zachowania należytej ostrożności;
- Skontaktuj się z nami, aby poznać realne i legalne perspektywy dla twojej branży, np. znalezienie dostawcy danego ptoduktu;
- Skorzystaj ze stowarzyszeń branżowych i innych kontaktów, które możesz posiadać, aby rozwinąć lokalną sieć przedsiębiorców, w celu lepszego poznania swoich partnerów;
- Przeprowadzaj skrupulatną analizę przedsiębiorstwa – patrz weryfikacja firmy w Chinach;
Jak nie dać się oszukać?
W miarę możliwości, transakcję zakupu produktów od chińskiego kontrahenta warto zabezpieczyć akredytywą od instytucji finansowej. Dobrze jest również sprawdzić kanały bankowe potencjalnego kontrahenta. W ramach oferowanego przez nas raportu szczegółowego, polegającego na weryfikacji firmy w Chinach, dokonujemy niezwykle wnikliwej analizy przedsiębiorstwa, która pozwoli wyłapać wszelkie nieścisłości związane z działalnością sprawdzanego przedsiębiorstwa.